szkolawbartnikach

Jan Kwieciński urodził się 15. 02. 1894 r. w Strugiennicach koło Łowicza. W 1916 r. otrzymał nominację na nauczyciela jednoklasowej                                                           Szkoły Powszechnej w Bartnikach. J. Kwieciński był wychowawcą, społecznikiem i organizatorem lokalnej społeczności, którego                                                                       zaangażowanie silnie wpłynęło na aktywizację społeczo-ekonomiczną zachodniej części gminy - Bartnik Radziwiłłowa i Grabiny. Przez                                                          ponad 20 lat pełnił funkcje nauczyciela i kierownika szkoły.

Do głównych osiągnięć szerokiej zawodowej i społecznej aktywności Jana Kwiecińskiego należy zaliczyć:

1917 - Utworzenie Koła Młodzieży Wiejskiej "PRZEBŁYSK", chóru dla dorosłych, biblioteki.
1921 - Objęcie funkcji kierownika szkoły
1927 - Spowodowanie przeniesienia sołectw Bartnik, Grabiny, Radziwiłłowa z gminy Bolimów do gminy Korabiewice z siedzibą w Puszczy Mariańskiej.
1928 - Członkostwo w Radzie Szkoły Powiatowej w Skierniewicach.
1928 - Założenie Straży Pożarnej w Grabinie.
1935 - Pozyskanie działki od hr. A. Sobańskiego pod zabudowę szkoły.
1938 - Uruchomienie Kasy Stefczyka, która udzielała pożyczek mieszkańcom wsi.
1938/39 - Budowa i otwarcie Domu Społecznego w Bartnikach.
1939 - Mianowanie na kierownika pełnej siedmioklasowej Szkoły Powszechnej w Bartnikach.
Powołanie do życia Związku Strzeleckiego.
1940 - Wstąpienie do AK (stopień podporucznika, pseudonim "KAJUS")
1941 - Współzałożyciel Spółdzielni Spożywczej "Świt" w Bartnikach.
1918 - 1944 - Prowadzenie wzorowego gospodarstwa rolnego.
12.06.1944 - tragiczna śmierć z ręki okupanta.